Een model met een bijzonder verhaal – Hr.Ms. Giethoorn van Ton Hanewald

Een model met een bijzonder verhaal – Hr.Ms. Giethoorn van Ton Hanewald
Soms staat er in onze winkel een model dat meer vertelt dan alleen een stukje maritieme geschiedenis. Soms zit er een persoonlijk verhaal achter. Een verhaal over passie, herinneringen en een leven lang liefde voor modelbouw.
Onlangs kregen wij een bijzondere schenking: een model van de mijnenveger Hr.Ms. Giethoorn (M815). Het model werd gebouwd door Ton Hanewald, een trouwe klant die al jarenlang bij Meijer & Blessing kwam.
Het schip krijgt bij ons een mooie plek in de winkel, zodat het verhaal erachter blijft voortleven.

Een schip met een persoonlijke betekenis
Ton Hanewald diende vroeger bij de Koninklijke Marine op de mijnenveger Hr.Ms. Giethoorn (M815). Die periode betekende veel voor hem. Hij sprak er vaak over en koesterde de herinneringen aan zijn tijd op zee.
De Giethoorn was een mijnenveger van de Dokkum-klasse, een type schip dat in de jaren vijftig werd gebouwd voor het opsporen en ruimen van zeemijnen. In de periode 1962–1963 werd het schip ingezet rond Nederlands-Nieuw-Guinea, waar Nederlandse marineschepen patrouilleerden tijdens de spanningen rond de overdracht van het gebied.
Voor Ton bleef dit schip altijd bijzonder. Daarom besloot hij in de jaren negentig zelf een model van het schip te bouwen.
Met veel geduld – en soms ook met wat bloed, zweet en tranen – werkte hij eraan. Met tussenpozen groeide het model langzaam uit tot een indrukwekkend stuk modelbouw.
Het resultaat is een model van ongeveer 1 meter lang en 25 centimeter breed, gebouwd met veel aandacht voor detail en volledig uitgevoerd als “zijn” Hr.Ms. Giethoorn M815.
Thuis stond het schip jarenlang trots in een vitrinekast tegen de muur, waar bezoekers het konden bewonderen.

Een leven lang modelbouw
Modelbouw was voor Ton veel meer dan een hobby. Het was een passie die al vroeg begon.
Al van jongs af aan kwam hij bij Meijer & Blessing. Later bezocht hij de winkel vaak samen met zijn zoon. In onze administratie stonden ze zelfs bekend als:
“Hanewald Sr. en Hanewald Jr.”
Samen kwamen ze regelmatig langs om nieuwe bouwpakketten te bekijken, inspiratie op te doen en natuurlijk om weer iets nieuws mee naar huis te nemen.
Naast schepen bouwde Ton ook graag modeltreinen en vrachtwagens, en zijn verzameling groeide in de loop van de jaren uit tot een indrukwekkende hobbywereld.

Een laatste wens
In april 2025 werd Ton plotseling ernstig ziek en ging zijn gezondheid snel achteruit. Toch had hij nog één grote wens: nog één keer samen met zijn kinderen op pad.
Met hulp van Stichting Ambulance Wens kon die wens werkelijkheid worden.
Op 4 juni 2025 beleefden zij samen een bijzondere dag. Eén van de plekken waar Ton graag nog één keer naartoe wilde, was onze winkel.
Op een brancard werd hij naar binnen gereden, maar dat hield hem niet tegen om nog één keer rustig door de winkel te gaan, rond te kijken en te genieten van alles wat met zijn geliefde hobby te maken had.
Er werd koffie gedronken, er werden herinneringen opgehaald en natuurlijk gingen ze niet weg zonder een tas met nieuwe bouwpakketten.
Het werd een ochtend vol warmte, plezier en mooie momenten. Voor zijn kinderen een herinnering die ze nooit meer zullen vergeten.



Een week later
Op 11 juni 2025, precies een week later, is Ton Hanewald overleden.
Zijn kinderen Wim en Marianne kijken terug op een intense periode, maar ook op een tijd waarin ze nog veel waardevolle momenten samen hebben kunnen delen.
De cirkel rond
Na het overlijden bleef één ding voor de familie bijzonder: het model van de Hr.Ms. Giethoorn waar hun vader zo trots op was.
Daarom besloten zij het schip te schenken aan Meijer & Blessing.
Voor hen voelt dat als een mooie afronding van de cirkel. De winkel waar hun vader al zijn hele leven kwam, en waar hij zelfs in zijn laatste weken nog graag naartoe wilde.
Wij voelen ons vereerd dat wij dit bijzondere model een plek mogen geven in onze winkel.
Hier kan een foto geplaatst worden van het schip op zijn nieuwe plek in de winkel.
Een blijvende herinnering
De Hr.Ms. Giethoorn M815 van Ton Hanewald krijgt een plek waar bezoekers het kunnen bewonderen.
Niet alleen als een prachtig stuk modelbouw, maar ook als herinnering aan een man met een enorme passie voor modelbouw en een warme band met onze winkel.
Dank
Wij willen Wim en Marianne Hanewald hartelijk bedanken voor het vertrouwen en deze bijzondere schenking.
En uiteraard ook een groot compliment aan Stichting Ambulance Wens, die het mogelijk maakte dat Ton nog één keer een dag kon beleven die voor hem en zijn familie zoveel betekende.

Kom het model bekijken
Bezoek je onze winkel, neem dan gerust even de tijd om het model van Hr.Ms. Giethoorn (M815) te bekijken.

Achter dit schip schuilt niet alleen een stuk maritieme geschiedenis, maar ook een bijzonder persoonlijk verhaal.





