DC Co-Pilot op Den Haag Centraal: automatisch rijden met analoge modeltreinen

De maquette werd onthuld tijdens de officiële opening van het vernieuwde emplacement van Den Haag Centraal. Na een omvangrijk project rijden de treinen van en naar het station voortaan via drie grotendeels gescheiden spoorcorridors: richting Leiden, richting Gouda en Utrecht, en richting Delft en Rotterdam.
Deze nieuwe indeling maakt het spoor rond Den Haag Centraal overzichtelijker, betrouwbaarder en eenvoudiger te onderhouden. Om reizigers te laten zien hoe de vernieuwde situatie werkt, bouwden leden van de Haagse Modelbouw Club de complete spoorindeling na. In slechts zes weken tijd besteedden de modelbouwers ongeveer 400 uur aan de maquette.


DC Co-Pilot bestuurt de treinen
Op een tentoonstellingsbaan in een druk station moeten de treinen gedurende lange tijd betrouwbaar en zelfstandig kunnen rijden. Tegelijkertijd moet de techniek compact, overzichtelijk en eenvoudig te bedienen blijven. Dat maakt de modelspoorbaan op Den Haag Centraal een bijzonder geschikte toepassing voor DC Co-Pilot.
DC Co-Pilot automatiseert modeltreinen die gewoon analoog blijven rijden. De locomotieven hoeven niet te worden geopend en er hoeven geen digitale decoders te worden ingebouwd. Ook ingewikkelde programmering, computerschermen en uitgebreide digitale blokdetectie zijn niet nodig.
De gebruiker rijdt een route eerst zelf met de handregelaar. Tijdens deze rit neemt DC Co-Pilot de treinbewegingen op. Daarna kan het systeem dezelfde rit automatisch opnieuw uitvoeren. Optrekken, afremmen, stoppen en wachten worden allemaal onderdeel van de opgenomen route.
Met checkpoints langs de baan en kleine magneten onder de treinen controleert het systeem waar een trein zich bevindt. De automatische rit kan hierdoor steeds op het juiste moment worden bijgestuurd. Zo kunnen de treinbewegingen langdurig en betrouwbaar worden herhaald.
Automatisch rijden zonder ingewikkelde digitalisering
Veel modelspoorders vinden automatisch treinverkeer aantrekkelijk, maar zien op tegen een volledige overstap naar digitaal rijden. Iedere locomotief moet dan meestal van een decoder worden voorzien. Vervolgens zijn een digitale centrale, terugmeldmodules, wisseldecoders, uitgebreide bekabeling, een blokindeling en vaak aanvullende software nodig.
De kosten kunnen hierdoor snel oplopen. Daarnaast vraagt het instellen en programmeren van een volledig digitale modelbaan de nodige technische kennis. Hierdoor blijven veel plannen voor automatisch rijden uiteindelijk onuitgevoerd.
DC Co-Pilot kiest bewust voor een eenvoudigere benadering. Het systeem behoudt het vertrouwde karakter van analoog rijden, maar voegt daar slimme besturing en automatisch afspeelbare routes aan toe. Daardoor kunnen ook oudere analoge locomotieven opnieuw een actieve rol op de modelbaan krijgen.
Voordoen, opnemen en afspelen
De kracht van DC Co-Pilot zit in de eenvoudige bediening. In plaats van een route volledig te programmeren, laat de modelspoorder gewoon zien wat de trein moet doen.
- Rijd de gewenste route met de handregelaar.
- Laat DC Co-Pilot de treinbeweging opnemen.
- Sla de route op.
- Speel de complete treinrit automatisch opnieuw af.
Hierdoor ligt de nadruk niet op programmeren, maar op het rijden met de treinen. Het systeem is geschikt voor grote clubbanen en openbare demonstratiebanen, maar ook voor veel kleinere modelspoorbanen thuis.
Zelfs een eenvoudige rondlopende baan, een klein rangeerterrein of een kort stuk spoor op een kast of vensterbank kan met DC Co-Pilot worden geautomatiseerd.
DC Co-Pilot in de praktijk bekijken
De maquette van de Haagse Modelbouw Club laat op een toegankelijke manier zien hoe het vernieuwde emplacement van Den Haag Centraal functioneert. Tegelijkertijd vormt de baan een prachtig praktijkvoorbeeld van wat met DC Co-Pilot mogelijk is.


Terwijl dagelijks duizenden reizigers door de stationshal lopen, blijven de modeltreinen zelfstandig hun routes rijden. Betrouwbaar, automatisch en zonder dat de locomotieven digitaal hoeven te worden omgebouwd.
Zo brengt DC Co-Pilot een complexe spoorwereld op schaal tot leven, met techniek die juist verrassend eenvoudig blijft.
Ontdek DC Co-Pilot
Wilt u uw analoge modeltreinen automatisch laten rijden, zonder ingewikkelde digitale ombouw? Met DC Co-Pilot neemt u zelf treinroutes op en laat u deze vervolgens automatisch afspelen.
De modelspoorbaan is vanaf 16 juli te bekijken in de speciaal ingerichte presentatieruimte in de stationshal van Den Haag Centraal.
DC Co-Pilot: slim automatisch rijden met analoge modeltreinen.





